CMYK
Volba nesprávného barevného prostoru je nejčastější chybou, se kterou se setkáváme. Tiskový dokument musí obsahovat všechny primární barvy ( azurová, purpurová, žlutá). Černá se pak využívá ke smíchání tmavších odstínů těchto barev. Počítačové obrazovky pracují ale s odlišným prostorem a to RGB. Hlavní rozdíl je to, že barevné spektrum u RGB je větší než u CMYKu, takže se výsledný produkt může lišit od toho, co vidíte na obrazovkách. Abyste dosáhli co nejpřesnější shody toho co vidíte na obrazovce a to, co vám vytiskne tiskárna, musíte dodržovat určitá pravidla. Jako barevný režim v grafických programech vždy volíme CMYK. Druhá věc je mít kalibrovaný monitor, který vám umožní vidět to, co bude reálně odpovídat vytištěnému produktu.
SPADÁVKA A BEZPEČNÁ OBLAST
Spadávka je přesah obsahu přes ořezaný rozměr finální tiskoviny. Používá se tehdy, pokud grafika vyplňuje celou plochu až k okraji. Je to z důvodu tolerance nepřenosti při řezání. Nedojde tak k žádnému bílému okraji na vašem tisku. Standardně se používá přesah 3mm. To ale zcela záleží na druhu a typu tiskoviny. Bezpečnou oblastí se myslí místo u hrany tisku, kde by neměly být žádné důležité prvky grafiky, jako jsou například texty.
PÍSMA
Písma vždy vkládáme do tiskového souboru, případně převádíme text do křivek. Druhá varianta je vždy jistější.
OŘEZOVÉ ZNAČKY A VELIKOST DOKUMENTU
Značky nám umožňují přesnou představu o tom, kde se bude tiskovina řezat. Neměly by ale zasahovat přímo do čístého formátu. Ideální odsazení jsou 2mm.
SPRÁVNĚ ULOŽENÁ A PŘIPRAVENÁ DATA
Jako nejlepší možnost pro uložení tiskového dokumentu je formát PDF. Správně vytvořené PDF není ale úplně jednoduchá věc a popíšeme si ji v budoucím článku. Důležité je, aby PDF obsahovalo veškeré prvky v barevném prostoru CMYK (nejlépe uložit pdf jako PDF/X-1A případně PDF/X-4:2010).