icoOkamžitá kalkulace a tisk online

icoExpedice do 24h

icoSleva pro registrované

Potřebujete poradit?

icopodpora@vytisknetesi.cz

Přihlášení

TISK BÍLOU BARVOU – ZAJÍMAVÉ ZPESTŘENÍ A PROSTOR PRO VAŠI KREATIVITU

V jakých případech a s jakým výtvarným záměrem je zapotřebí využít v tisku bílou barvu

  1. Barevný tisk na tmavý (tj. jiný než bílý) materiál:
    • Aby nedošlo ke zkreslení barev vlivem prosvítání barvy podkladu, je zapotřebí k podtisku použít bílou barvu.
  2. Barevný tisk na průhledný materiál
    • Aby byly vytištěné tisky dostatečně krycí a ne průhledné, lazurní, použijeme k podtisku bílou barvu.
  3. Oboustranný barevný tisk na průhledný materiál
    • Pokud chceme, aby byl tisk z obou stran viditelný v plných barvách, tj. nebyl průsvitný, použijeme mezi dvě vrstvy barevného tisku bílou mezivrstvu.
  4. Bílý tisk na průhledný materiál
    • V případě, že je naším cílem grafika nebo text viditelný z obou stran materiálu, například výlohy obchodu, použijeme tisk bílou barvou. Můžeme používat i bílé rastry (stejně jako jakékoliv jiné barvy) a docílíme různé průhlednosti bílých ploch či grafiky a různého stupně viditelnosti a výraznosti.
  5. Bílý tisk na tmavé materiály
    • Pokud chceme využít unikátní povrch materiálu, například speciální kartony, dřevo, kovový povrch nebo jiný jedinečný tmavý materiál, je potisk bílou barvou často vkusnou a jedinečnou volbou.
  6. Perfect backlight
    • Za předpokladu, že chcete vytisknout backlight motiv pro prosvětlení tak, aby bez prosvícení nebyl tmavý, ale vypadal stejně jako při prosvětlení, použijete bílou jako mezivrstvu. Po prosvícení ze zadní strany světlo prochází přes dvě vrstvy inkoustu, takže je backlight dostatečně sytý. Bez prosvícení je nicméně viditelná jen přední vrstva, která tím pádem není příliš ztmavená.
  7. Day night backlight
    • Pokud chcete u backlightu dosáhnout toho, že bez prosvětlení je viditelný jiný motiv než s prosvětlením, použijete čtyři vrstvy tisku: první je noční motiv, druhá vrstva je černá, třetí je bílá a čtvrtá je motiv, který má být viditelný bez prosvícení. Samozřejmě je třeba motiv připravit tak, aby spolu motivy vzájemně korespondovaly (kupříkladu vybrat stejný obraz krajiny ve dne a v noci apod).

Postup:

Vektorové objekty připravíme v programu Adobe Illustrator:
  1. To, co chcete tisknout bílým inkoustem, musí být v samostatné vrstvě. Vyberte si např. ze vzorníku přímých barev svoji barvu a pojmenujte ji „white“. Vaše objekty či plochu podtisku tak uvidíte při vytváření designu.
  2. Je důležité nastavit přetisky – tj. přetisk výplně nebo přetisk tahu (pokud váš návrh obsahuje jakýkoliv tah).
  3. Pokud je bílá barva použita jako podtisková, je vhodné, aby byl bílý design, který jde pod CMYK, o něco menší (1 – 2 body podle výsledné velikosti motivu), aby po vytištění nebyla kolem CMYK objektu viditelná tenká čára bílé vrstvy. Současně nedoporučujeme vytvářet velmi tenké čáry, které musí být vytištěny jak bílým inkoustem, tak současně CMYKem, a to z toho důvodu, aby bílá linka neprosvítala.
  4. Soubor ukládejte vždy jako soubor PDF. Je zapotřebí označit, že dokument bude ve formátu PDF/X-4: 2010. Na kartě „Značky a spadávky“ klikněte na ořezové značky a poté na spadávky na každé straně v potřebné velikosti.

Fotky si připravíme v programu Photoshop:
  1. Nejprve musíte převést obrázek do barevného režimu CMYK 8 bit. Obrázek ➤ Režim Colour, barva CMYK.
  2. Vyberte prvky, které chcete zvýraznit bílým inkoustem.
  3. Po výběru přejděte do okna ➤ Kanály a vytvořte nový kanál. Poté vyplňte vybrané prvky černě (Upravit ➤ Vyplnit).
  4. Klikněte na nový kanál, označte, že se jedná o přímou barvu a pojmenujte jej „bílý“. Na tento nový kanál je nutné přidat barvy CMYK.
  5. Ukládejte jako PDF/X4: 2010.

Pro kontrolu otevřete hotové PDF v Akrobatu a v záložce „Tisková produkce“ zvolte „Náhled výstupu“. Měli byste najít 5 barev (CMYK + bílá). Pokud zrušíte výběr CMYK, prvky, které musí být vytištěny bíle, budou na obrazovce černé, abyste tak mohli zkontrolovat úplnost bílých objektů.

Podívejte se na naše produkty